Titlurile Rompetrol Rafinare Constanţa (RRC) consemnau în debutul zilei o apreciere de 15% după ce Tribunalul Constanţa a decis că firma nu mai datorează statului niciun ban din creanţa în valoare de 603 milioane de dolari convertită în obligaţiuni în 2003. Decizia nu este definitivă însă, aceasta fiind prima instanţă.
Acţiunile Rompetrol Well Services (PTR), divizia de servicii a grupului Rompetrol, au crescut de asemenea cu 9,6%.
Totodată, titlurilor Oltchim Râmnicu-Vâlcea (OLT) au continuat să facă spectacol pe Bursă, urcând în deschiderea şedinţei cu 13,8%, după ce ieri au pierdut 3,9% din valoare.
Principalii indici ai pieţei consemnau aprecieri de până la 0,5% cu titlurile Fondului Proprietatea avansând cu 0,6% pe un rulaj redus.


