
Ediţia a patra din programul "Prima casă", în care statul a redus la 50% garanţia pentru creditele ipotecare vândute, a ajuns la un plafon de 1,2 miliarde de euro, în condiţiile în care 11 bănci s-au arătat interesate să participe.
Relansarea programului se amână însă, pentru că bancherii încă aşteaptă publicarea protocolului de colaborare cu Fondul Naţional pentru Garantarea Creditelor pentru IMM, instituţia care administrează garanţiile oferite de stat şi nu au mers la BNR pentru a obţine avizul pe noile produse de creditare.
"Până în prezent 11 bănci, reprezentând peste 80% din volumul portofoliului de garanţii, şi-au exprimat intenţia de a participa la continuarea programului", au precizat la sfârşitul săptămânii trecute reprezentanţii Fondului.
De la startul programului, în vara lui 2009, statul a acordat garanţii de 1,5 miliarde de euro. Băncile interesate să participe la ediţia a patra trebuie să accepte reducerea garanţiei la jumătate pentru creditele deja vândute, urmând să utilizeze plafonul astfel eliberat pentru a acorda în continuare împrumuturi, garantate de stat tot în proporţie de 50%.
Bancherii trebuie să obţină de la BNR avizul pentru norme noi de creditare, care să înglobeze condiţiile diferite impuse de cerinţele Guvernului pentru ediţia a patra a programului. Problema este nivelul neuzual de mic al avansului - 5%, în condiţiile în care statul nu mai garantează integral suma.
Băncile nu au nevoie de contractul-cadru pentru a rescrie normele de creditare
Reprezentanţii Fondului au precizat la sfârşitul săptămânii trecute că bancherii pot să obţină avizul de la BNR pentru normele noi de creditare şi înainte de semnarea protocolului-cadru. Explicaţiile au venit ca reacţie la afirmaţia preşedintelui Asociaţiei Române a Băncilor, Radu Gheţea, care a arătat joia trecută că bancherii aşteaptă publicarea protocolului, astfel încât să includă prevederile noi în cadrul normelor de creditare, iar ulterior să le trimită la BNR pentru avizare.
"Actualizarea normelor este legată de modificările cadrului legal aduse prin OUG 33/2011 şi HG 404/2011, fără a exista implicaţii legate de publicarea Protocolului-cadru, care nu poate completa sau schimba conţinutul actelor normative de nivel superior", au precizat reprezentanţii Fondului. De altfel, Fondul a transmis pe 9 mai formatul protocolului-cadru către Ministerul Finanţelor. Pasul următor este aprobarea protocolului prin ordin comun al ministrului de finanţe şi al ministrului economiei şi publicarea în Monitorul Oficial.
Băncile trebuie să aibă de la BNR autorizarea de a vinde credite ipotecare cu avans minim de 10% în condiţii standard, astfel încât să poată coborî cu avansul la 5% pentru împrumuturile garantate pe jumătate de stat, la "Prima casă". Majoritatea băncilor aveau însă avizate de BNR norme care prevedeau un avans minim de 15% sau chiar mai mare.
Până acum doar Millennium şi BRD au anunţat că au obţinut de la BNR aviz pentru norme de creditare cu avans de 10%. Chiar şi cu avizarea normelor generale de creditare, băncile trebuie însă să obţină aprobarea BNR şi pentru produsul specific care va fi vândut în cadrul programului "Prima casă". Aurel Şaramet, directorul general al Fondului de Garantare, a explicat recent că în special băncile de talie mică trebuie să convingă BNR că pot gestiona riscurile implicate.
