Ceasuri & Bijuterii

Need for speed

05 mai 2013 4849 afişări
Din aceeaşi categorie

În 2013 IWC a remodelat colecţia Ingenieur, focusându-se pe noul parteneriat cu echipa MERCEDES AMG PETRONAS Formula One. Pentru următorii trei ani, brandul orologer a fost denumit the Official Engineering Partner al echipei Mercedes-Benz.

Pentru noua colecţie inginerii IWC şi-au luat inspiraţia din competiţiile de Formula 1 folosind materiale precum fibră de carbon, ceramică şi titaniu. Un exemplu demn de menţionat din noua colecţie este şi Ingenieur Automatic Carbon Performance.

La fel ca habitaclul maşinii de competiţii, carcasa  şi cadranul ceasului sunt realizate din răşină epoxi combinată cu fibră de carbon - marca maşinilor Formula 1 şi un simbol al materialelor inovative. Ceasul dispune de un mecanism automatic, are carcasă cu diametrul de 46 mm, o rezervă de putere de 44 de ore şi a fost realizat într-o ediţie limitată de 100 de piese.